Kulturní šoky

Jedna z nejzajímavějších věci na cestování a taky hlavním důvodem, proč lidé cestují je poznávání nových kultur. Jak něco, co je pro nás naprosto normální, co děláme děláme každý den pro jiné země absolutně nepochopitelné a naopak.

V arabských zemích je normální, že ženy jsou povoláním ženy v domácnosti a muži vydělávají peníze. U nás v rozvinutých zemích, kde muž a žena jsou takřka na stejné úrovni (častokrát ženy vydělávají více než muži – což je dle mého názoru naprosto v pořádku, nevidím jediný důvod, proč by práce měla být finančně hodnocena podle pohlaví a ne podle dovedností a znalostí) to je něco nepochopitelného.

Když se řekne arabská země, většina z vás si představí burku, hidžáb, abáju a další „oblečení”, které by mělo zahalit tělo ženy. Tělo ženy může vidět pouze manžel a její rodina. Vždy když jsem na dovolené v nějaké takové zemi a je zrovna čtyřicet stupňů ve stínu, je mi jich líto. Přijde mi to docela šílené. Ale jak už jsem psala výše, jedná se o kulturu a pro danou zemi je to naprosto v pořádku.

hidžáb žena

V Americe je zase naprosto běžné chodit po domě v botách. No můžete to také zkusit. Myslím si, že evropské mámy vás hodně rychle poženou ven. V některých zemích (Řecko, Turecko, Bulharsko a jiné) se použitý toaletní papír nehází do mísy, ale do odpadkového koše. Což mi přijde pěkně nechutné. Tyto kulturní šoky jsou přesně to, co na cestování miluji!

žena mířící za dobrodružstvím

Pokud vás zajímá kultura v určité zemi, nejlepší možnost, jak ji nejlépe poznat je vycestovat sám. Budete-li sám v cizí zemi, bude mnohem komunikativnější s místními lidmi. Navíc cestováním o samotě poznáte mnohem více sám sebe, nebudete na nikoho fixovaní, půjdete tam, kam chcete vy. Necítíte-li se na cestování sám, zkuste vycestovat bez cestovní kanceláře, budete volnější a mít více času prozkoumat části země, kam byste se pravděpodobně s cestovkou nedostali!