Split – město ve střední Dalmácii na pobřeží Jaderského moře

O městě

Split je město, jehož historie sahá hodně daleko do minulosti. Známky osídlení vědce zavedly až do roku 305 našeho letopočtu, kdy započala stavba paláce pro císaře Diokleciána. Moc Římanů ale ve městě dlouho nebyla, město získali Slované, poté do něj vpadli bojovníci Byzantské říše a také patřil na 300 pod Benátskou republiku. Součástí Chorvatska se stal v roce 1991.

Letecky

Do Splitu se dostanete přímou leteckou linkou z Prahy a letenky split https://levneletenky.cz/letenky-do-splitu můžete obstarat za velice zajímavé ceny a let trvá jen pár hodin, tak si vyšetříte víc času na odpočinek a dobrodružství.

split

Historie

Diokleciánův palác je opravdu impozantní stavbou. Dosahuje přes 200 metrů na délku i šířku a rozprostírá se přes celé městské centrum. Římský císař Dioklecián započal stavbu v době, před založením města a město bylo postupně vybudované kolem paláce. Palác je i dnes považovaný za nejlépe zachovanou římskou památku v Chorvatsku. V roce 1979 byl zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO. Dnes jsou jeho prostory využívané pro obchody, kavárny a restaurace.

Umění

Pro obdivovatele umění je ve Splitu třeba galerie věnovaná umění sochaře Ivana Meštroviče, který po ukončení druhé světové války odešel do Ameriky. Najdete zde sochy vytesané do mramoru, odlité z bronzu nebo vyřezané do dřeva. Jsou zde také olejomalby a architektonické návrhy. A pokud budete chtít vidět víc, navštivte i nedalekou kapli Kaštilac, kde najdete 28 dřevěných vyřezaných soch s tématikou Ježíše Krista.

Zajímavosti

Split je také městem plným zeleně. Na západní straně města je Marjanský park. Má přibližně stejnou rozlohu jako má Central Park v New Yorku.

Ve městě je také velice zajímavé muzeum archeologie, kde se nachází vykopané předměty z 9. až 12. století. Je zde mnoho šperků, zbraní, mincí a předmětů každodenní potřeby té doby.

plitvice

Z města se můžete dostat i na zajímavé výlety. Jedním z nejatraktivnějších míst jsou Plitvická jezera. Jde o 16 kaskádovitých jezer, které se do sebe vzájemně vlévají a vytváří více než sto vodopádů a různých vodních útvarů. Největší vodopád má výšku 78 metrů a je to největší chorvatský vodopád.