Aby měly děti zdravé zoubky

Zubní hygiena by měla být jedním z nejdůležitějších rituálů, které každodenně provádíme. Čistění zubů není úplně snadný proces, ale neměl by se nijak podceňovat. Péče o chrup by měla začít velmi brzy, již od útlého věku. Jedině tak zajistíte, že budou mít vaše děti zoubky krásné a zdravé.

Kdy začít zoubky čistit?
Péči o dětské zoubky byste neměli nikdy podceňovat. Jakmile vyrazí první zoubek, je to přesně ta pravá chvíle, kdy začít s dětskou zubní hygienou. První zuby mají velký význam pro vývoj druhých zubů, proto je potřeba, aby se děti naučily starat se o své zoubky co nejdříve. Nejprve je potřeba, aby jim s péčí o chrup pomohli rodiče. Ti by měli na čištění zoubků myslet již při jejich prořezávání. Již v té době totiž mohou na dětských zubech tvořit kazy, které způsobují bakteriální zubní povlak, který se na zubech tvoří okamžitě.

Na zoubky se však u kojenců nemusí hned s kartáčkem. Nejprve stačí, když se dutina ústní otře vlhkým kapesníčkem či speciální gumovým či silikonovým kartáčkovým náprstkem, který si navléknete na váš prst, a dásně jím přejedete. Přechod na kartáček je vhodné v době, kdy se objeví první stoličky.

Zdravé dětské zuby jsou dnes bohužel spíše vzácností. Proto je potřeba, aby se děti naučily správné péči o své zoubky. Udržet si zdravé zuby bez kazů není vůbec snadné. První zoubky se kazí velmi snadno a kazům špatně odolávají, a to hned z několika důvodů:
·         Sklovina mléčného chrupu je měkčí a rychleji se odře.
·         Děti rádi jedí sladkosti a pijí slazené nápoje, které zoubkům škodí.
·         Dětská hygiena často není důsledná, dostatečná ani pravidelná.

První zoubky je opravdu nutné čistit důsledně a pravidelně. Jedině tak svým dětem zajistíte zdravý chrup. To bude mít také velkou výhodu do budoucnosti. Pokud má totiž dítě zdravý první mléčný chrup, nahradí ho trvalé zdravé zuby, a vaše ratolesti nebudou muset prožívat nepříjemná muka na zubním křesle.