Minky je tkanina, kterou možná dobře znáte

Minky je velmi svérázný název materiálu, který s velkou pravděpodobností dobře znáte. Je to polyesterové vlákno zpracované do velmi jemné podoby, která je na dotek velmi příjemná. Říká se jí docela trefně – mikroplyš. Mikroplyš se velmi rychle ujal při výrobě různých tkanin, jeho výhodou je schopnost vytvářet různé barevné variace a tak máme k dispozici další textilní materiál, který ještě před několika desítkami let nebyl lidem běžně v obchodech dostupný.

přikrývky na šňůře

Povlečení – jeho velká obliba roste zejména díky povlečení a přehozům přes postel, křesla či pohovky. Minky se dobře udržuje v čistotě, stačí jej šetrně vyprat na 30 stupňů, odstředit a nechat vyschnout. Doba schnutí polyesteru je navíc výrazně kratší, než u bavlněných látek. Minky si jistě oblíbí i vaši domácí mazlíčci, zejména kočky, neboť ty milují jeho další vlastnosti, a těmi jsou měkkost a hřejivost.

Je velmi hebký – na to, že se jedná o stoprocentní polyester, tedy stoprocentně syntetický materiál, je tato tkanina velmi heboučká. Kdo se s ní setká poprvé, bývá překvapen, co polyester dokáže. Jen si vzpomeňte na dobu (pokud ji pamatujete), jak nepříjemné byly na dotek polyesterové látky na kalhoty, jak byly „kousavé“, a rozhodně nemohly konkurovat na dotek příjemné bavlně. Polyesterovým látkám se mnozí z nás vyhýbali a možná, že si i zafixovali, že polyester rovná se problém.

polyesterová tkanina

Je nesmírně hřejivý – hřejivost je typická vlastnost mikroplyše, oceníme to zejména v chladném období roku, kdy je v místnosti (v ložnici) noční teplota i pod dvacet stupňů Celsia, tedy pro spaní zdravější, a kdy je důležité se pořádně zachumlat do něčeho teplého. Navlékat se do teplého pyžama, které škrtí a houlí se, to není ono a rozhodně to není pohodlné, lepší je spát nalehko přímo pod přikrývkou, která důkladně zahřeje, resp. izoluje naše lidské teplo.