Něco o foukací harmonice

Foukací harmonika je malý ruční hudební nástroj, na který můžete hrát foukáním nebo nasáváním vzduchu ústy. S tahací harmonikou se řadí mezi aerofony a je jedním z lidových nástrojů. Harmoniku můžete držet jednou nebo oběma rukama u úst. Existují ale i držáky, které máte upevněné na krku a díky kterým můžete hrát zároveň na jiný hudební nástroj. Tento nástroj funguje tak že se vzduch z úst rozkmitává malé plechové jazýčky, které se nachází uvnitř harmoniky. Plechové jazýčky začnou kmitat a vydávají ten charakteristický zvuk.
malá harmonika
Harmonika se používá zejména v country, blues, folku, jazzu, popové muzice a dokonce jsem slyšel i metalové kapely, které ve své hudbě používali zvuků harmoniky.
Kvalitní foukací harmoniku je možné sehnat za cenu méně než 200 Kč.
Nějaké ty rady ohledně hraní
Doporučuji se naučit nějaké ty lidové nebo jednoduché popové písně. V kombinaci s hrou na kytaru nebo se zpěvem se stanete hvězdou táborového ohně.
 
Osobně jsem se zkoušel naučit i nějaké punkové a metalové písně ale řekl jsem že radši zůstanu u jednoduchých lidových písní ale pokud zkusit se má všechno a pokud jste kreativní člověk, určitě přijdete na způsob jak zahrát cokoliv. Skvělé je, když se naučíte hrát různé oblíbené znělky ze seriálů, filmů nebo TV pořadů.
 foukací harmonika
Výhodou harmoniky je že se vleze téměř všude, takže si můžete zpříjemnit dlouhé pochody přírodou nebo kempování hudbou, která bude vaším výtvorem.
 
Pokud rádi cestujete po světě a máte dobrodružnou povahu, můžete zkusit street busking, kdy sedíte na ulici nějakého velkého města a hrajete na harmoniku za peníze. Sám jsem měl úspěch a tímto způsobem jsem si něco málo vydělal. Je důležité vědět, že lidé reagují hlavně na známé písně.
 
Základní rozdělení harmonik
– Diatonické harmoniky
– Chromatické harmoniky
– Akordové harmoniky