Vybíráte si schodiště?


My lidé nejsme ptáci ane létající hmyz, a proto nemáme šanci dostat se do vyšších podlaží budov, ve kterých bydlíme nebo pracujeme, tak, že bychom tam jednoduše vyletěli. A na rozdíl od jiných tvorů nejsme dokonalí ani ve šplhání a až na vzácné výjimky ani v lezení po stěnách. A protože jsou naše domy pořád vyšší a vyšší a nějak se tam nahoru dostat musíme, využíváme k tomu schodiště nebo výtahy. Po takových schodech se totiž stoupá vzhůru daleko snáze, než kdybychom se tam dostávali nějak jinak, třeba po žebříku.

točité schody

Je tedy logické, že ve většině našich objektů o více poschodích nějaká ta schodiště najdeme. Staví se tam automaticky už během stavby domů samotných, aby nám posléze dobře sloužila. A aby nám prokazovala své služby co nejlépe, měli bychom si vždy zvolit to, co nejlépe odpovídá našim potřebám. Protože schodišť je dnes už v nabídce celá dlouhá řada a každé z nich má v konkrétních situacích své přednosti i nedostatky.

Někdy se nám tudíž hodí třeba točité schody. Po kterých se dostáváme vzhůru i dolů jako po spirále. Takové točité, kruhové, spirálové nebo vřetenové schody se pak vesměs staví kolem středového sloupu z nerezové oceli, i když ani tento není nezbytností, a mohou mít stupně dejme tomu z lepených tvrdých dřevěných masivních materiálů s rozmanitou povrchovou úpravou, ale klidně i z mramoru, umělého kamene, skla či plechu.

točité schody

A co nám tu ještě nesmí chybět? Naprosto pochopitelně i to, bez čeho by se po podobných schodech sice také dalo chodit, ale bylo by to potenciálně nebezpečné. Tedy zábradlí. A i tady je docela dost na výběr, a to ať už je nám zapotřebí interiérová nebo exteriérová varianta.

My lidé prostě schody potřebujeme a naštěstí si z nich můžeme i dost vybírat. A tak nehrozí, že bychom se někdy někde do vyšších podlaží nedostali. A když si zvolíme spolehlivého dodavatele, můžeme pohodlně stoupat klidně až pomalu k nebesům.