Jak uspět u pracovního pohovoru

Máte fajn práci, ale vnitřně cítíte, že byste chtěla zkusit něco jiného. Nebo vás to ve stávající práci už zkrátka nebaví. První krok už máte za sebou a totiž pozvánku na pracovní pohovor. Jak se na něj nachystat, abyste obstála v konkurenci ostatních uchazečů a přesvědčila personalisty, že vy jste ta správná posila?

První dojem – sebevědomí

To, jak zapůsobíte na první dojem je velice důležité. Pamatujte, že každý si ho vytvoří během pár vteřin. A aby byl obrázek o vás pozitivní, hezky se oblékněte, slušné a čisté oblečení je základ. Stejně jako pevný stisk ruky a úsměv. Před pohovorem vyhoďte žvýkačku. Seďte vzpřímeně, žádné hrbení. Líčení by mělo být jemné s decentními šperky a doplňky.

pohovor

Tip: plus body také získáte za dochvilnost. Dostavte se 10 minut před začátkem.

Důležité: nezapomeňte si vypnout nebo ztlumit mobilní telefon

Na co se mě budou ptát

Základní otázky personalistů jsou zhruba stejné u každého pohovoru. Připravte si na ně odpovědi už doma. Natrénujte si je před zrcadlem nebo si zahrajte scénku, kdy kamarádka nebo přítel bude personalista a vy budete odpovídat. Na úvod jim řekněte něco o sobě, dále, jak jste se o dané pozici dozvěděla, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, proč chcete odejít ze současného zaměstnání, proč chcete pracovat v této společnosti, jaký si představujete plat, proč by si měli vybrat právě vás a jaké jsou vaše největší pracovní úspěchy. 

Na otázky týkající se manželství, rodiny, těhotenství, zdravotních omezení a majetkových poměrů nemusíte odpovídat.

práce

Ptejte se co vás zajímá

V druhé části pohovoru dostanete prostor vy na vaše otázky. Připravte si je také doma, ať je pak nelovíte z patra. Ukažte, že máte o toto místo skutečně zájem. Dotazy položte nejdříve na danou pozici, zda je nově vytvořená nebo z jakého důvodu se místo uvolnilo, jaká je hlavní činnost, jaké jsou kompetence a organizační struktura. Další dotazy mohou směřovat k firmě jako takové například jaké jsou možnosti vzdělávání, benefity a možnost kariérního růstu. 

Tip: otázka na závěr „co je další krok k tomu, abych místo získala“? Ukážete, že jste připraveni a motivováni na další kolo pohovoru.

Přeji hodně štěstí, ať svou vysněnou pozici získáte.