Problematičtí sousedi

Problematický soused nám může velmi ztížit a znepříjemnit bydlení. Doma chceme mít všichni klid a pohodu. V podobě komplikovaných sousedských vztahů se nám to nejspíš jen těžko povede. Stejně jako rodiče, si nemůžeme vybrat sousedy. Můžeme se snažit o pochopení toho druhého a vyvinout úsilí na vylepšení vztahů, bohužel někdy se to nesetká s úspěchem ani snahou z opačné strany.
vzteklý soused
Je úplně jedno, jestli bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Většina sousedských svárů vzniká z nadměrného hluku, který obtěžuje jednu nebo druhou z nesvářených stran. Může vám vadit štěkání psa, vřískání dětí nebo sekání sekačky na zahradě. Klapání bot na plovoucí podlaze u sousedů bydlících nad vámi, se ovlivnit moc nedá. Nicméně neporušujete tím žádná sousedská práva. Jinak to bude v případě, že si do noci posloucháte hlasitou hudbu.
Měli bychom se zamyslet nad tím, zda výtka není oprávněná. Pokud tomu tak není, bylo by na místě, si o problému promluvit v klidu a bez emocí. Protože zapojíte-li emoce, mohlo by dojít až k porušení sousedských práv. Vysypané odpadky přede dveřmi, počmárané dveře nebo rozbitá okna, to všechno není ničím výjimečným.
dveře na balkony
Nepříjemná situace může nastat, pokud jste vlastníky společného plotu.
Co dělat, když je potřeba plot opravit?
V případě, že budete jasně vědět, který z majitelů plot postavil, pak je také jeho povinnost, plot opravit. Pokud to není jasně dáno, stává se plot společným a povinnost opravy náleží oběma majitelům. Podělit by se měli rovným dílem o finanční náklady. Toho se někdy nedá docílit, a to v případě, že o finančním vyrovnání máte pouze ústní dohodu, kterou jedna strana posléze zapře. Pokud jsou mezi vámi vztahy napjaté, nechte si raději dohodu potvrdit písemně. Předejte dalším možným nepříjemnostem.
V každém případě, snažte se vycházet se sousedy pokud možno co nejlépe a nekažte si vzájemné vztahy.