Život a dílo Josefa Škvoreckého

Jedním z nejoceňovanějších a také nejvýznamnějších českých spisovatelů je Josef Škvorecký. S jeho knihami jste se pravděpodobně setkali již ve škole, ale možná Vás na první pohled příliš nezaujaly. Nikdy nepoznat jeho knihy by ovšem byla škoda.

      Tento spisovatel se narodil v Náchodě. Zde vystudoval gymnázium, ale poté ho místo radostných let na vysoké škole čekalo, jako většinu tehdy zdravých a schopných lidí, totální nasazení v německých továrnách v Novém Městě nad Metují i Náchodě. Vše chtěl po konci války dohnat, a proto začal studovat na Univerzitě Karlově Lékařskou fakultu, ale pouze na chvíli. Poté přestoupil na Filozofickou fakultu, kde roku 1949 absolvoval z anglického jazyka a filozofie. Dočasně učil na menších školách, ale později si dodělal doktorát a nastoupil dvouletou vojenskou službu.

kniha surrealismus

Po návratu se začal věnovat novinařině, ale po tom, co vydal v roce 1958 svůj první román Zbabělci, znelíbil se režimu a musel redakci opustit. Jeho životní partnerkou se stala Zdena Salivarová, česká zpěvačka a prozaička. Kvůli studijnímu pobytu Josefa odjeli spolu do USA, kde se nakonec rozhodli zůstat natrvalo. Poté ještě dlouho přednášel na amerických i kanadských univerzitách a společně se svou manželkou založili nakladatelství ´68 Publishers, které se velmi rychle stalo předním nejen československým exilovým nakladatelstvím.

reading time

Během svého života se dočkal mnohých ocenění, získal za své dílo několik medailí. Oceněn byl nejen v Česku, ale také v Americe. Nejvýznamnějším je pravděpodobně Řád Bílého lva, který získali společně se svou manželkou za založení nakladatelství. Zemřel v roce 2012 v Torontu, ale už ne jako český občan. Českého občanství byli oba se Zdenou zbaveni v roce 1978. Proto se o něm nemluví jako o čistě českém spisovateli, ale zmiňuje se společně s jeho jménem také Kanada.